Aparat Invisalign

Czym jest aparat Invisalign?

Technologia niewidocznych nakładek

Invisalign to przezroczysty aparat ortodontyczny w formie nakładek na zęby tzw. alignerów. Na podstawie cyfrowego skanu zgryzu tworzony jest komplet indywidualnych alignerów dostosowany do kształtu uzębienia, które stopniowo przesuwają zęby do ostatecznej pozycji. Metoda leczenia Invisalign pozwala na dużą elastyczność – w nakładkach możesz spać, uprawiać sport lub zdjąć je w dowolnym momencie np. przed posiłkiem czy myciem zębów. Należy pamiętać, że aby leczenie przynosiło zamierzony efekt, aparat trzeba nosić 22 godziny na dobę.

Poradnik Invisalign

Na czym polega leczenie nakładkowe Systemem Invisalign?
Leczenie system nakładkowym Invisalign polega na prostowaniu zębów przy pomocy zestawu indywidualnie zaprojektowanych przezroczystych nakładek (alignerów), idealnie dopasowanych do zębów Pacjenta. Na początku leczenia pacjent otrzymuje zestaw nakładek, które samodzielnie zmienia w domu co 7 dni. Dzięki temu ilość wizyt kontrolnych w gabinecie jest zredukowana do minimum.
Z czego są wykonane nakładki Invisalign i jak wyglądają?
Nakładki Invisalign są wykonane z elastycznego tworzywa sztucznego, a konkretnie z opatentowanego materiału termoplastycznego o nazwie smarttrack.
W jaki sposób przebiega leczenie nakładkami Invisalign?
Na podstawie skanu zgryzu lekarz przygotowuje cyfrowy plan leczenia, który określi precyzyjne przemieszczenia każdego zęba. Następnie na podstawie planu 3D powstaje projekt przezroczystych nakładek Invisalign. Każda nakładka oddziałuje odpowiednimi siłami, w odpowiednich miejscach, we właściwym czasie zgodnie z planem leczenia. Następnie lekarz nadzoruje wszystkie etapy leczenia i śledzi jego postępy oraz dba o prawidłowe dopasowanie nakładek.

Zalety leczenia nakładkowego Invisalign

Estetyka – nakładki wykonane są z przezroczystego materiału, który sprawia, że aparat jest prawie niewidoczny, obecność aparatu mogą zdradzać jedynie attachmenty (zaczepy wykonane z materiału w kolorze zęba), widoczne jedynie z bardzo bliskiej odległości.
Dyskrecja – leczenie ortodontyczne, które przebiega dyskretnie.
Komfort – nakładki Invisalign można wygodnie zdejmować do jedzenia i picia, mycia zębów lub podczas ważnych wydarzeń.
Higiena – brak utrudnień w dbaniu o higienę, przed myciem zębów zdejmujemy nakładki, szczotkujemy i nitkujemy zęby, a następnie ponownie zakładamy nakładki.
Zdrowie – mniejsze ryzyko odkładania się płytki nazębnej oraz powstania ubytków próchnicowych.
Ilość wizyt kontrolnych zmniejszona do minimum.
Brak podrażnień – nakładki są gładkie, idealnie dopasowane do anatomii zębów, nie podrażniają dziąseł ani policzków.

Invisalign krok po kroku

Krok 1. Wizyta konsultacyjna

Krok 2. Zebranie dokumentacji medycznej – na wizycie wykonywany jest cyfrowy skan uzębienia, sesja fotograficzna oraz diagnostyka radiologiczna (zdjęcie cefalometryczne i zdjęcie pantomograficzne)

Krok 3. Na podstawie wirtualnego modelu 3D lekarz przygotowuje cyfrowy plan leczenia, gdzie projektuje precyzyjne przesunięcia zębów.

Krok 4. Przygotowanie indywidualnie dopasowanych nakładek Invisalign.

Krok 5. Oddanie pierwszego zestawu nakładek Invisalign, założenie attachmentów (zaczepów w kolorze zęba przymocowanych do ich powierzchni).

Krok 6. Monitorowanie postępów leczenia na wizytach kontrolnych.

Krok 7. Zakończenie leczenia.
Podczas ostatniej wizyty zdejmowane są attachmenty. Natomiast aby utrzymać uzyskane efekty leczenia, ustabilizować pozycję zębów i zapobiec nawrotowi wady konieczne jest zastosowanie aparatów retencyjnych.

Leczeniem aparatem Invisalign w Fi Clinic zajmuje się dr Patrycja Warmowska

Rate this page

Zaufali nam

Metamorfozy

Najwyższej klasy wyposażenie

Zobacz, jak leczenie w Fi Clinic zmieniło uśmiechy naszych pacjentów.

Umów wizytę

Zapraszamy do odwiedzin

UMÓW WIZYTĘ